Tajny bazar- rekonstrukcja ,,krwawej jatki’’

Dnia 26 października 2019r. na Rynku Zygmunta Starego w Karczewie odbyła się rekonstrukcja tajnego bazaru z czasów II wojny światowej. A wszystko w ramach cyklu wydarzeń związanych z obchodami 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i tegorocznego projektu naszej szkoły STACJA KONSPIRACJA. Po przerwanym marszu, tajnym nauczaniu, retro gimnastyce, tajnych kompletach przyszedł czas na ,,krwawą jatkę’’, czyli legendarny bazar z czasów okupacji.

Historyczna scenografia, kostiumy, rekwizyty zabrały nas w podróż do lat wojennych. Karczewski rynek w sobotnie przedpołudnie zapełnił się wieloma stoiskami. Można było zasmakować tradycyjnych wędlin od Kluczyka lub z Kiszeczki. Na dokładkę należało przejść po chleb ze smalcem pieczony według okupacyjnej receptury. Nie zabrakło także kramów owocowych i warzywnych, z których każdy mógł poczęstować się dorodnym jabłkiem, śliwką czy świeżą marchewką. Na ciekawskich tajnych receptur aptekarskich czekał syrop z sosny oraz nalewka z cebuli i miodu. Ci, którzy chcieli wziąć czynny udział w naszym wielkim przedsiewzięciu, specjalnie przywdziali szaty typowo wojenne. Każdy mógł nawet sobie je wypożyczyć z ,,Piwnicy pod Barankiem’’. Starsze pokolenia karczewiaków z nostalgią przechadzały się po rynku, smakując lokalne produkty, rozmawiając z handlarzami,a nawet polerując buty u pucybuta. Wśród uczestników ,, krwawej jatki’’krążyli statyści, rozdając dawne banknoty stuzłotowe z 1932 r. oraz ,,Kurjer Karczewski’’. Nie zabrakło piosenek z epoki, a każdy, kto chciał upamiętnić ten okres, mógł zrobić sobie zdjęcie z oficerem niemieckim lub granatowym policjantem.

Punktem centralnym projektu była inscenizacja ,,łapanki’’, podczas której okupanci wywozili krążacych po rynku statystów i chętnych widzów. To widowisko na długo zapadnie w pamięci obecnych- chwile grozy, strachu, niepokoju o swój los i swoich najbliższych.

A wszystko dla szczytnego celu- pomocy naszej byłej uczennicy Natalii Gomolińskiej z Otwocka Wielkiego. Mieszkańcy Karczewa, jak również goście włączyli się w publiczną zbiórkę dla Drużyny Błażeja.

Każdy, kto uczestniczył w tajnym bazarze, czy jako stylista czy jako widz na pewno odbył niezwykłą emocjonalną podróż w czas wojny i okupacji.

Renata Zychora