Żywa lekcja historii

Przypadający w tym roku jubileusz 470-lecia Karczewa to nie tylko niebanalna okazja do świętowania, lecz również – a nawet przede wszystkim – poważne zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Z okazji obchodów tej wyjątkowej rocznicy uczniowie klasy 6a wzięli udział w żywej lekcji historii – odwiedzili muzeum Stara Plebania, w którym poznali wiele ciekawych wątków z sięgającej niemal połowy tysiąclecia przeszłości naszego miasta, a także jego topografię i tło kulturowe.

Uczniowie przyznali, że zwiedzanie muzeum było doświadczeniem rozwijającym i inspirującym. Nie tylko realizuje się w ten sposób cel edukacyjny, polegający na przyswajaniu nowych informacji o małej ojczyźnie; dzięki takim inicjatywom zacieśnia się w całej grupie więzy społeczne, budując poczucie wspólnoty i tożsamości, opartej przecież na dorobku wypracowanym przez przodków.

Nie są to spostrzeżenia jakoś szczególnie odkrywcze, ale bez wątpienia ogromnie wartościowe, dlatego warto je przypominać, a wraz z tym przypominaniem wcielać w życie. 470 lat to okres dowodzący ponad wszelką wątpliwość materialnej i duchowej siły lokalnej społeczności. Naszą rzeczą jest dziś, by w sztafecie pokoleń przekazać tę siłę następcom. Żywa lekcja historii zorganizowana przez Muzeum jest nie tylko wyrazem świadomości tego zadania, lecz również jego bardzo praktyczną realizacją. Taką realizacją, która okazała się przynieść niekłamaną satysfakcję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli!

Urszula Trzaskowska

Foto relacja.