W deszczu i we mgle

W środę, 25 października, uczniowie klas 7a, 3c , 3e SP1  wzięli udział w wycieczce tematycznej “Szlakiem Szarych Szeregów”.

Pod opieką p. Doroty Siciarz, p. Doroty Walkiewicz, p. Urszuli Trzaskowskiej odwiedzali kolejno miejsca związane z losami pokolenia Kolumbów, opisanego przez Aleksandra Kamińskiego w książce „Kamienie na szaniec”. Trasa, znakomicie opracowana i realizowana, wiodła spod pomnika Kopernika, przez Uniwersytet, Krakowskie Przedmieście, Park Saski, Zachętę aż pod Arsenał. Po drodze uczestnicy spaceru mieli okazję zapoznać się z wydarzeniami z lat 1939-1944, poznać sylwetki ich bohaterów, narysować symbol „Polski Walczącej” oraz usłyszeć wiele interesujących relacji i wiadomości odnośnie do poszczególnych punktów, odwiedzanych na trasie.

 

Wycieczka „Szlakiem Szarych Szeregów” okazała się wspaniałą, żywą lekcją historii. Wywołała zainteresowanie uczniów, którzy z entuzjazmem realizowali różnorodne zadania przewidziane w każdym z jej punktów. Bezcennym walorem tej inicjatywy jest fakt, że, przyciągając młodych ludzi do miejsc, w których wydarzyła się wielka historia, tworzymy poczucie więzi z bohaterami tej historii. Pokazując naszym uczniom, że Alek, Rudy i Zośka żyli tutaj, blisko, tak jak oni, tylko trochę wcześniej, budujemy w nich świadomość wspólnego losu oraz autentyczny patriotyzm.

Urszula Trzaskowska