#Stacja_JedynkaWolność

To już ostatni tytuł z powyższym #, bo właśnie „Jedynka” zakończyła obchody 100-lcia odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Ostatnim akcentem naszego wielkiego projektu „Jedynka. Stacja wolność”, zorganizowanego z okazji rocznicy 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była sobota 24 listopada 2018r.

Licznie przybyła na stadion Mazura Karczew publiczność miała niepowtarzalną okazję przenieść się tego dnia w przeszłość i na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję łapanki, do której doszło we wrześniu  1943 r. Młodzież  z Mazura zainscenizowała ówczesny pojedynek pomiędzy AKS -42 Karczew a Falą Grochów, by przy stanie 3:3 wkroczyła robiąca piorunujące wrażenie grupa rekonstrukcyjna – wyglądająca jak Niemcy, mówiąca jak Niemcy,  zachowująca się jak Niemcy, nosząca niemiecką broń i jeżdżąca niemieckimi samochodami transportowymi. Bieg wydarzeń odtworzony został z najdrobniejszymi możliwymi do odtworzenia szczegółami, opartymi na odczytywanej w toku akcji autentycznej relacji świadka tamtych dramatycznych wydarzeń.

Gdy już Niemcy pojmali i przeszukali Karczewian, wtłoczyli ich na samochody transportowe i odwieźli na Rynek Zygmunta Starego. W trakcie tej podróży zorganizowane zostały 3 Przystanki Niepodległości – na których, po zatrzymaniu imponującego rozmiarami pochodu, uczniowie naszej szkoły wykonywali patriotyczne piosenki.

Po łapance przeszliśmy do MGOK-u, gdzie czekało nas prawdziwe zwieńczenie wszystkich listopadowych, niepodległościowych inicjatyw – przedstawienie „Nas to dziś obchodzi”. W tym widowisku teatralno-muzyczno-tanecznym, zaprezentowanym przez Koło Teatralne naszej szkoły, brało udział ponad 40 uczniów! Było to niezwykłe wyzwanie artystyczno – organizacyjne, którego wykonanie wprawiło w zachwyt liczną, prawdopodobnie ponaddwustuosobową publiczność (część chętnych nie zobaczyła przedstawienia, ponieważ… nie weszła do sali, bo nie tylko wszystkie przygotowane miejsca siedzące, ale literalnie cała dostępna przestrzeń była zajęta przez widzów)!

Projekt „Jedynka. Stacja Wolność” był projektem, jakiego mury naszej szkoły jeszcze nie widziały. Opisywane tu wydarzenia zostały skrupulatnie uwiecznione, dlatego serdecznie zachęcamy do oglądania, a następnie udostępniania wielu foto- i wideo-relacji, publikowanych regularnie na Facebooku, na fanpage’u naszej szkoły.

Urszula Trzaskowska (p)