Młodzieżowy strajk klimatyczny

Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie naszych czasów. Musimy sobie z nim poradzić, inaczej nie ma dla nas bezpiecznej przyszłości. Naukowcy mówią wprost – wciąż może nam się udać, ale mamy bardzo niewiele czasu.

20 września był dniem, w którym tysiące ludzi na calym świecie protestowało przeciwko zmianom klimatu, wynikajacym z działalności człowieka. Do akcji przyłączyli się również uczniowie Jedynki. Zamiast jednej godziny matematyki, wychowania fizycznego, j. polskiego czy innego przedmiotu według planu, w każdej klasie odbyły się zajęcie poświęcone klimatowi i ochronie środowiska. Lekcje przeprowadzili członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Emilia Jankowska, Lena Broniszewska z VIIIa oraz Oskar Maj i Kasia Gędzielewska z VIIa. Ci , bardziej uzdolnieni artystycznie, mogli wykazać się w konkursie plastycznym, przygotowując plakaty pt. „Chrońmy ziemię”. Jak co roku włączylismy się też do akcji „Sprzątanie świata”. Kilkadzisiąt worków pełnych śmieci i w Karczewie od razu zrobiło się odrobinę czyściej. Globalne ocieplenie, smog, segregacja śmieci, ślad węglowy itp., jeśli ktoś z uczniów SP1 nie znał jeszcze tych pojęć od dzisiaj nie powinien mieć probelmu z docenieniem ich znaczenia. Zmiany klimatyczne to kwestie kluczowe dla naszej planety. Możemy obiecać, że w Jedynce będziemy do nich wracać jeszcze nie raz, przy okazji kolejnych akcji.

Grzegorz Parzych

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 miało szczególny charakter, związane było z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Historia była zawsze ważnym elementem tożsamości Szkoły Podstawowej nr 1. Dlatego też nie mogło zabraknąć Jedynki w akcji „Przerwany marsz…”, organizowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

Rozpoczęliśmy na Rynku Zygmunta Starego. Uczniowie, rodzice, dziadkowie, biało-czerwone barwy. Mądre słowa pani dyrektor i przedstawicieli władz samorządowych o znaczeniu pamięci, o lekcji jaką powinniśmy wyciągnąć z dramatycznych wydarzeń września ’39. Następnie cała „jedynkowa” rodzina przeszła do szkoły, kończąc w symboliczny sposób przerwany marsz…Tam minutą ciszy, odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, patriotyczną poezją oddaliśmy hołd, tym których marsz do szkoły we wrześniu 1939 został na zawsze przerwany, jak i tym , którzy przetrwali ten dramat i podjęli walkę już w okupacyjnych okolicznościach, konspirując , uczestnicząc w powstaniu warszawskim, czy też walcząc na frontach II wojny światowej.

Tak oto poniedziałkowe przedpołudnie w SP1 stało się wspaniałym przeżyciem wspólnotowym, gdzie młodsze i starsze pokolenia mogły razem przywitać nowy rok szkolny #PrzerwanyMarsz

 

 

 

Foto relacja