Dzień Myśli Braterskiej

Dnia 22 lutego obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej, inaczej rzecz ujmując, jest to dzień harcerzy, skautów i wszystkich innych organizacji włączonych w skauting. Tego dnia harcerze przez cały dzień chodzą w mundurach. Nie inaczej było w naszej szkole.
Do SP 1 uczęszczają harcerze z aż 3 drużyn działających na terenie Otwocka i Karczewa – z 12 Drużyny Harcerzy Starszych „Niezapominajki”, 69 Drużyny Harcerskiej „Ventus” i 8 Drużyny Harcerskiej ” Szarej Łatki”, którzy dzisiaj przyszli w mundurach do szkoły, a na przerwach bawili się z uczniami klas 1-3, pokazując im pląsy i zabawy, w jakie grają na zbiórkach.
Na zdjęciu poniżej kwiat karczewskiego harcerstwa:)

Czuwaj!

Katarzyna Imioła

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W środę, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione w 1999r. przez UNESCO dla milionów ludzi na świecie ma szczególne znaczenie. Dbałość o ojczysty język to synonim miłości do rodzinnego kraju, wyraz patriotyzmu w czasach pokoju. Dla Polaków, w roku 100. rocznicy odzyskania przez nasze państwo niepodległości, dzień ten ma jeszcze większą wymowę. Wiele pokoleń naszych rodaków pozbawionych było przez lata komfortu swobodnego posługiwania się ojczystą mową. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie mają tego pełną świadomość, czemu dali wyraz, organizując dzisiejsze obchody. Z mnóstwa prac, które wykonali można wysnuć wiele nauk, również i tę, że o język ojczysty należy dbać nie tylko od święta.

Grzegorz Parzych

Foto relacja

Z dziejów Karczewa, część I

Początki Osady

U schyłku XIVw. Wisła odsunęła się od Czerska o 2 kilometry, przez co zaczęła zagrażać powodziami mieszkańcom Dudy. Zmusiło ich to do zabezpieczenia się przed wylewami i wykarczowania pobliskiego lasu, który był położony wyżej od reszty terenu. Właśnie od słowa „karczować” nowe osiedle zostało nazwane KARCZEWEM. Nowa, zabezpieczona od potopów zabudowa była atrakcyjna dla nowych osadników. Polowania w pobliskim lesie, zbieranie owoców leśnych, dostatek drewna na budowę, jak i na opał spowodowało, że Karczew szybko rozrastał się i bogacił.

 

tekst: Jonasz Końca, rys: Aleksandra Olszanka

źródło: karczew.pl

Bal Karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. We workowe popołudnie 6 lutego, także i w naszej szkole odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów – bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarownic, księżniczek, kowbojów, policjantów, piłkarzy i barwnych postaci z bajek. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się znakomicie. Rozrywkę uczestnikom balu zapewniła grupa animatorów, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez panią Dorotę i pana Łukasza. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.

Foto relacja

Monika Sychowiec, Arletta Garbolińska. Elżbieta Jarząbek