UWAGA!

W dniach 24-27.04.18r. w naszej szkole odbywają się testy kompetencji klas 2-gich gimnazjum oraz 7 SP. W związku z tym następuje zmiana organizacji pracy szkoły.

W dniach 24-26.04.18r.

klasy 1-3 SP według planu bez zmian;

klasy 4-6 oraz 3 klasy gimnazjum rozpoczynają od 10:40 (4 godz. lekcyjna) zgodnie z planem;

klasa 7 oraz klasy 2 gimnazjum 8:00-10:40 test kompetencji, a następnie lekcje według planu.

W dniu 27.04.18r. (piątek)

klasy 1-3 według planu bez zmian;

klasy 4-6 oraz 3 klasy gimnazjum rozpoczynają od 8:50 (2 godz. lekcyjna) zgodnie z planem;

klasa 7 oraz klasy 2 gimnazjum 8:00-8:50 test kompetencji, a następnie lekcje według planu.

Uwaga!!!

I kurs autobusów na 8:00 dla uczniów piszących testy kompetencji;

II kurs na 10:40 dla pozostałych uczniów.

Odjazdy bez zmian.

„Łączy nas pamięć- 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”

19 kwietnia 2018 obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim-pierwszego miejskiego powstania w okupowanej Europie. Uczniowie klasy IIe postanowili upamiętnić to wydarzenie, przystępując do akcji Żonkile, organizowanej przez muzeum Polin, pod patronatem Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchody heroicznego zrywu obywateli polskich żydowskiego pochodzenia nabierają szczególnej mocy. Losy Żydów są w ścisły sposób związane z dziejami Polski. Powstanie w getcie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń tej historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie mają tego pełną świadomość. W końcu żyją i uczą się w miejscu, w którym okrutna polityka nazistów, w latach II wojny światowej, dotknęła również żydowskich sąsiadów ich przodków. Łączy na pamięć.

Grzegorz Parzych

Z dziejów Karczewa, część III

Przed 1603 r. w Karczewie powstała już kolejna kaplica, ufundowana tym razem przez Melchiora Walbacha, syna Jakuba de Lauga, który w tamtym czasie po wcześniejszym nadaniu tytułu szlacheckiego i nabyciu wielu ziem w okolicach Karczewa i Czerska starał się o zdobycie dobrej reputacji wśród okolicznej ludności. W tym właśnie celu ufundował ową kapliczkę. W 1601 roku, po przedwczesnej śmierci swojego syna, Baltazara, ustanowił opiekunem swoich czworga wnucząt: Jana, Baltazara, Anny i Zofii, Jana Karczewskiego, który wraz z bratem Franciszkiem władał Karczewem w II połowie XVI wieku Pozostałymi opiekunami zostali ustanowieni Jan i Wojciech Glinieccy. Walbach zmarł wkrótce potem, w 1603 roku.
W końcu XVI wieku Karczew i okoliczne ziemie były podzielone pomiędzy rody Karczewskich (których głową był wtedy Franciszek, syn Jana, wnuk Wita) i Bielawskich (głową był Jan Bielawski). Stosunki między dwoma rodami nie układały się najlepiej, jednak wszelkie konflikty zakończyły się w 1605 roku, kiedy Andrzej (Adrian) Karczewski, syn Franciszka, pojął za żonę Dorotę Bielawską. W 1623 r. właściciel dóbr karczewskich Marcin Bielawski przekazał swemu synowi Wawrzyńcowi Sobiekursko (Sobiekursk), a w 1632 roku Karczew. W 1667 roku, lub- jak podają niektóre źródła- w 1663, synowie Wawrzyńca, Jerzy i Konstanty sprzedali je Janowi Franciszkowi Bielińskiemu.

Tekst: Jonasz Końca
rys: Aleksandra Olszanka,Nela Trzaskowska

UWAGA!

Drodzy Rodzice i Uczniowie:

Przypominamy, że 18,19,20.04.2018r. są dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych dla  klas 1-7 SP oraz klas 2 gimnazjum.

Rodzice dzieci uczęszczających na świetlicę:

jeżeli w tych dniach możecie Państwo zapewnić opiekę swoim pociechom prosimy nie przyprowadzać dzieci na świetlicę, wynika to z organizacji egzaminu gimnazjalnego.

W wyjątkowych sytuacjach przyprowadzamy dzieci tylko do godziny 8:15, a odbieramy najwcześniej o 13:00.

 

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt

W dniu 13 kwietnia 2018r. w Józefowie odbył sie turniej finałowy Mistrzostw Powiatu Otwockiego w Piłce ręcznej Dziewcząt.

Nasze szczypiornistki zdobyły tytuł Mistrza Powiatu, pokonując drużyny z Osiecka, Celestynowa i Szkoły Podstawowej Nr 4 w Otwocku.

Nasza szkołę reprezentowały:

Julia Świerlikowska, Zuzanna Tereszczyńska, Ewa Płanecka, Wiktoria Rutkowska, Patryscja Sudak, Jonna Siwak, Kornelia Penkul, Natalia Kuźmińska, Lena Broniszewska.