„Przerwany marsz” do szkoły.

2 września bądźmy razem! Pokolenie wojny dokończy w Karczewie swój „Przerwany marsz” do szkoły.

Mam prośbę – pamiętajcie o nas, jak my odejdziemy na wieczną wartę. Miałam lat 14, a teraz w grudniu kończę 90 – powiedziała „Lidka” na pogrzebie dowódcy Batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa.

Szkoła Podstawowa nr 1  włącza się do ogólnopolskiej akcji, której intencją jest, aby nowy rok szkolny, 2 września młode pokolenie rozpoczęło razem z pokoleniem Dzieci Wojny.

1 września 1939 wybuch II wojny światowej nie pozwolił dzieciom i młodzieży w Polsce na kontynuację nauki w szkołach. Codzienność stała się koszmarem, a beztroskie dzieciństwo zastąpiły obrazy śmierci, smutku i cierpienia. Ideą akcji jest, aby 2 września 2019 roku w sposób symboliczny umożliwić pokoleniu wojny dokończenie ich przerwanego 80 lat temu marszu do szkół.

Gorąco zachęcamy uczniów, aby zaprosili  osoby starsze, babcie, dziadków, pradziadków, sąsiadów i znajomych, którzy razem z nimi symbolicznie przekroczą próg szkoły i tym samym udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny los nie poszedł na marne. Wspólne odśpiewanie hymnu, podpisanie Apelu Pokoju, a co najważniejsze – wspólna obecność 2 września w  szkole, to główne punkty programu.

Inicjatywa ma na celu uświadomienie młodemu pokoleniu, jak ogromnym szczęściem jest móc żyć w normalności. „Przerwany Marsz” jest próbą wyrażenia szacunku i podziękowania pokoleniu wojny za ich życie, za to, że mimo złamanego dzieciństwa przetrwali i są razem z nami.

 

Harmonogram wydarzenia:

9.00 – msza święta w kościele Św. Wita w Karczewie.

10.00 – zbiórka na Rynku Zygmunta Starego i wspólny przemarsz do Szkoły

Podstawowej nr 1.