Logo Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie

Pielgrzym świata, rycerz w białej szacie- Jan Paweł II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja tego roku obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły. To Wielki Człowiek, Wielki Papież, autorytet dla wielu z nas.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr1 w Karczewie postanowili uczcić pamięć Ojca Świętego- gazetką prezentowaną w holu głównym szkoły oraz programem artystycznym. W krótkim apelu recytatorzy z kl.4b i kl.6a oraz prowadzący z kl.7b przypomnieli zgromadzonym sylwetkę Papieża. Wzruszająca i nastrojowa deklamacja utworów o Janie Pawle II wprowadziła niezwykły klimat- zadumy i refleksji. Prezentowane fotografie pokazały życie papieża od narodzin poprzez dzieciństwo, naukę w szkole, czasy wojny, święcenia kapłańskie, pracę z młodzieżą po słynne konklawe z 16 października 1978r., podczas którego Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. W czasie uroczystości obserwowaliśmy także wywiad z korespondentem z Watykanu, który szczegółowo przedstawił harmonogram papieskiego dnia. Wynikało z niego, że tak naprawdę Ojciec Święty nie miał żadnego wolnego dnia, był bardzo zapracowanym człowiekiem. Na zakończenie młodzież wspólnie odśpiewała ulubioną pieśń Wielkiego Polaka-  ,,Barkę’’.

Prowadzący apel wiele razy wspominali przesłania Papieża adresowane do dzieci i młodzieży. Szczególnie bliska misji szkoły wydaje się maksyma:  ,,Wy jesteście solą dla ziemi i światłem dla świata’’. To młodzi ludzie są przyszłością narodu, a my- nauczyciele- wpływamy na ich wychowanie, a często i na wybór drogi życiowej.

Najważniejsze, abyśmy wszyscy nie zapominali, że miłość jest drogowskazem w naszym życiu, a znak pokoju- to znak miłości i przebaczenia. To znak miłości.

Renata Zychora