„Łączy nas pamięć- 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”

19 kwietnia 2018 obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim-pierwszego miejskiego powstania w okupowanej Europie. Uczniowie klasy IIe postanowili upamiętnić to wydarzenie, przystępując do akcji Żonkile, organizowanej przez muzeum Polin, pod patronatem Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchody heroicznego zrywu obywateli polskich żydowskiego pochodzenia nabierają szczególnej mocy. Losy Żydów są w ścisły sposób związane z dziejami Polski. Powstanie w getcie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń tej historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie mają tego pełną świadomość. W końcu żyją i uczą się w miejscu, w którym okrutna polityka nazistów, w latach II wojny światowej, dotknęła również żydowskich sąsiadów ich przodków. Łączy na pamięć.

Grzegorz Parzych