Jedynka jest Eko !

W czasach walki o dobro naszej planety 25. lutego  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie , dotarła ogólnopolska akcja ekologiczna „Zbieraj z klasą”, której celem jest edukowanie dzieci i młodzieży, jak należy postępować z elektrośmieciami.

Ambasadorem projektu jest znany wokalista i aktor Mariusz Totoszko, który śpiewająco przedstawiał  uczniom „Jedynki” zalety bycia eko i segregowania elektrośmieci. Podczas muzycznego spektaklu dzieci występowały z gwiazdą na scenie – nucąc eko-piosenki, tańcząc i rozwiązując zagadki dotyczące segregacji odpadów. Od razu można było zauważyć zainteresowanie uczniów tematem ekologii i ich chęć do uczestnictwa w tym wydarzeniu.  Każdy, kto znalazł się na scenie, otrzymywał nagrodę w postaci książki, albumu lub płyty CD. Po eko-lekcji uczennica szkoły przeprowadziła wywiad z gościem, dowiadując się dlaczego postanowił wziąć udział w projekcie i dlaczego czyste i zadbane środowisko jest dla niego tak ważne.

– Cieszy nas fakt, iż dzieci w dużej mierze zapamiętują treści dotyczące ekologii, które są omawiane na lekcjach. Dzisiaj nasi uczniowie pokazali, że są „eko” i zależy im na losach naszej wielkiej ojczyzny – Ziemi- mówi nauczycielka SP1, wychowawczyni klasy I a  pani Arletta Garbolińska.

Szkoła przystępując do akcji, której organizatorem jest Europejska Platforma Recyklingu a operatorem Remondis Electrorecycling, weźmie udział w konkursie zbiórki elektrośmieci takich jak: stary sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, sprzęt oświetleniowy, sprzęt RTV i AGD. Dla placówki, która uzbiera najwięcej zużytego sprzętu, przewidziana jest  wycieczka na kemping w Iris Park Le Chêne Gris pod Paryżem wraz z wycieczką do Disneylandu. Za kolejno zajęte miejsca w konkursie, przyznawane są inne nagrody w postaci wycieczek na terenie Polski. Krótko mówiąc-  jest o co walczyć !

Dominik Trzaskowski