„EUROWEEK- Szkoła Liderów”

Już po raz drugi, dzięki p. Dagmarze Cholawo (język angielski) oraz p. Markowi Kowalczukowi (wf) 26 uczniów naszej szkoły (16-gimnazjum, 10-kl.7) wraz z grupami z Ratułowa i Jaworzna uczestniczyło w dniach 18-22.06.2018 r. w zgrupowaniu „EUROWEEK- Szkoła Liderów” w Różance na Ziemi Kłodzkiej.

Podczas kilkudniowego pobytu, uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych tylko i wyłącznie w języku angielskim przez wolontariuszy m.in. z Turcji, Indonezji, Meksyku, Łotwy, Pakistanu, Indii, Argentyny, Paragwaju, Filipin, Dominikany, Wietnamu i Urugwaju. Łącznie ok. 25 szkoleniowców.
Zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń: nauki narodowych tańców, prezentacji własnych talentów, krajów pochodzenia wolontariuszy, czy pomysłów na anglojęzyczny videoblog. Nasi uczniowie mieli możliwość poznania i spędzania również wolnego czasu z osobami z różnych krajów i kontynentów.

Pobyt w Różance pozwolił uczniom na polepszenie komunikacji w języku angielskim, poszerzył ich wiedzę na temat odmiennych kultur, geografii, tradycji i historii, a także sytuacji we współczesnym świecie oraz z całą pewnością dodał im pewności siebie i otwartości. Na zajęciach rozwijane były umiejętności efektywnego zarządzania zespołem, przezwyciężania problemów, zapobiegania konfliktom oraz koordynowania pracy tak, by zespół osiągnął zamierzony cel. Ponadto, młodzież dowiedziała się, jakie korzyści niesie za sobą otwarta, pozbawiona granic Europa, jak skorzystać ze wszystkich udogodnień i nowych możliwości, które otworzyły się dzięki globalizacji.

Nie sposób też nie wspomnieć o zajęciach ruchowych tzw. „Energizer”, prowadzonych na zewnątrz w pięknych okolicznościach przyrody i malowniczego krajobrazu Sudetów, czy strefie kibica, którą stworzyliśmy sobie sami podczas meczu naszej reprezentacji z Senegalem.

W trakcie warsztatów pojechaliśmy również na wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka, zwanego „Małą Pragą”, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Filumenistyczne, Bramę Wodną itd, a podczas spaceru uczniowie mieli kolejną możliwość nieformalnych konwersacji z towarzyszącymi nam obcokrajowcami.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające ich aktywność i zaangażowanie, a nasza kadra, czyli p. Dagmara i p. Marek dodatkowo obszerne serdeczne podziękowania oraz uściski i owacje na stojąco za ogromne wsparcie i oddanie dla swoich uczniów, jak i wolontariuszy, za pozytywne osobowości, które sprawiały, że wszyscy stali się jedną wielką rodziną, a nawet usłyszeli od szkoleniowców, iż pomimo prowadzenia szkolenia EW od wielu lat, nigdy nie spotkali się oni z taką widoczną, naturalną więzią nauczyciel – uczeń oraz otwarciem i sercem do nich samych jako wolontariuszy. Nie obyło się również bez indywidualnych podziękowań i ciepłych słów od wszystkich niemalże uczestników szkolenia.

Zwieńczeniem uroczystości zakończenia szkolenia była niespodzianka dla wolontariuszy, którą przygotowaliśmy wraz z opiekunami, a mianowicie zbiorowe odtańczenie układu poloneza, przygotowanego przez p. Marka, jako prezentacji polskiego tańca narodowego.

Został on przyjęty gromkimi brawami i gratulacjami, zatem można podsumować drugi EuroWeek jako sukces .

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejną edycję EuroWeek, która odbędzie się w październiku 2018 r.

Dagmara Cholawo, Marek Kowalczuk