EuroWeek – Szkoła Liderów

W dniach 18 – 22.11.2017, 26 uczniów/uczennic kl. 2 i 3 Gimnazjum wraz z p. Dagmarą Cholawo (j. angielski) i p. Markiem Kowalczukiem (wych. fizyczne) uczestniczyło w obozie językowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”, zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży.
Miejsce szkolenia to malownicza górska miejscowość: Lądek Zdrój w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej.

EuroWeek – Szkoła Liderów jest obozem edukacyjnym opartym na metodach dydaktycznych stosowanych w Unii Europejskiej, a jego celem jest rozwój umiejętności językowych i społecznych, integracja wielokulturowa, budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych.

Warsztaty prowadzone były w całości w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy z Filipin, Indonezji, Wietnamu, Japonii, Nepalu, Ukrainy, Etiopii, Pakistanu, Azerbejdżanu, Kolumbii, Łotwy, Hiszpanii, Ugandy, Tajlandii, Peru, Turcji i in. zrzeszonych w EFM. Zajęcia rozpoczynały się codziennie o godzinie 9.30 i trwały do godziny 20.30.  W ciągu dnia uczniowie mieli przerwy na posiłki i krótki wypoczynek.

Podsumowując – udział w obozie Euro Week – Szkoła Liderów to wytężona praca.

Oprócz form wykładowych tj. prezentacje multimedialne nt. krajów pochodzenia poszczególnych wolontariuszy, uczniowie uczestniczyli w różnorodnych formach pracy grupowej tj.

 • Zajęcia związane z budowaniem zespołu (teambuilding)

 • Debata oxfordzka, podczas której uczniowie musieli przygotować się do dyskusji / wymiany argumentów za i przeciw na temat wylosowanej kwestii, np.Studia zagranicą, czy w Polsce, Małżeństwa różnokulturowe, Technologia z czasem doprowadza do samotności, Czy tel. komórkowy może pełnić też rolę edukacyjną w życiu młodego człowieka, Rola kobiet na świecie itp.

 • Warsztaty podnoszące sprawności negocjacyjne

 • Warsztaty z dziedziny rozwoju osobowościowego, które wielu z uczniów pomogły uwierzyć w siebie, podnieść swą samoocenę, stać się bardziej pewnymi siebie;

 • Prezentacje tematyczne, np.: mój wymarzony kraj, tańce narodowe, moje oczekiwania wobec szkolenia EW.

 • Poznawanie niematerialnego i materialnego dziedzictwa kulturowego

 • Program Erasmus +

 • Podniesienie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego

 • Warsztaty z zakresu przywództwa w grupie (leadership)

 • Warsztaty z zarządzania projektami

 • Prowadzenie prezentacji i autoprezentacji

Ponadto, każda z grup była odpowiedzialna za stworzenie projektu tematycznego na wybrane przez szkoleniowców zagadnienie z różnorodnych dziedzin życia lub scenki teatralne oraz ich prezentację na forum ponad 60 osób .

Jednakże, Euro Week to nie tylko wykłady i warsztaty, ale także nauka tańców narodowych, poranny „energizer” (zastrzyk energii), nagrywanie filmów (horrorów) w języku angielskim, czy wieczorne dyskoteki 🙂

Dopełnieniem spędzonego czasu na szkoleniu była wycieczka do Jaskinii Radochowskiej, która stanowiła dobrą okazją do sprawdzenia siebie w nieco „ekstremalnych” warunkach, podczas pokonywania ciasnych korytarzy, czy obserwacji nietoperzy w hibernacji. Warto dodać, iż towarzyszyła nam w niej wolontariuszka – Violetta z Ugandy, dla której uczniowie ochoczo i sprawnie tłumaczyli na język angielski słowa oprowadzającej nas Pani przewodnik.

Wszyscy uczniowie/uczennice otrzymali certyfikat potwierdzający uczestnictwo w obozie. Jednakże najcenniejszym doświadczeniem wydaje się być przełamanie bariery językowej i udoskonalenie umiejętności interpersonalnych, jak również zacieśnienie więzi z nauczycielami – opiekunami lub nawiązanie nowych przyjaźni.

Najciekawsze jednak było to, że dzieci spędziły pięć dni bez komputera, tabletu i telewizji, pomimo obecności tych urządzeń w pokojach. Mając czas wypełniony ,,po brzegi’’ nie miały czasu się nudzić, a wrażenia po pobycie pozostają na lata… Najlepszą rekomendacją jest chęć powrotu na warsztaty przez każdego z uczestników. Już odliczamy czas do kolejnego EUROWEEKU  , który odbędzie się w dniach 18 – 22 czerwca 2018 r.

Jesteśmy pierwszą Szkołą Podstawową (Gimnazjum) w powiecie, która wzięła udział w tym projekcie unijnym. Chcielibyśmy bardzo, aby wpisał się on w kanon naszej szkoły i był jedną z jej licznych wizytówek. Dokładne informacje na temat tego projektu znajdziecie Państwo na  stronie www.euroweek.pl oraz na Facebooku.

Słowo od organizatorów / koordynatorów projektu:

Dziękujemy serdecznie Paniom Dyrektor – Renacie Ulanowskiej i Dorocie Siciarz – Maj za obdarzenie nas zaufaniem, zgodę na wyjazd i ogromne wsparcie w tym wspaniałym przedsięwzięciu.

Podziękowania swe kierujemy również dla wszystkich uczniów, którzy uczestniczyli w szkoleniu – jesteście WIELCY – to właśnie dzięki Wam zostaliśmy docenieni oraz wyróżnieni i zaproszeni do kolejnej edycji. Brawo WY 🙂

Jednakże są wśród Was osoby, których wkład pracy i serca w godne prezentowanie naszej szkoły, jak i kraju jest nieoceniony, a Wasze zaangażowanie, zasób energii, chęci i werwy do pracy, ale i wieczny optymizm, uśmiech i towarzyszące Wam pogoda ducha i ciepło, częstokroć pokonując swe słabości, strach przed barierą językową, czy ludzką nieśmiałość – to wartości dodane, które stanowiły clue ogólnego odbioru Nas wszystkich. Jesteśmy z Was niezmiernie dumni! Z Wami zdobędziemy szczyty edukacji i nie tylko. Dziękujemy pięknie:

Michał Krydowski, Inez Steczkowska, Natalia Kulpa, Jolanta Staluszka, Jakub Trzaskowski, Jonasz Końca, Łukasz Kozłowski, Jakub Dominiczak, Aniela Cichecka, Katarzyna Imioła, Zośka Pietrasińska, Oliwia Kasprzak.

Foto relacja

Dagmara Cholawo

Marek Kowalczuk