Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września, a jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy oraz jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.
To dobra okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.

Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury – bardziej zrozumiałe.

W obchody tego święta w Jedynce włączyła się p. Dagmara Cholawo, która na swoich lekcjach języka angielskiego przedstawiła uczniom prezentacje dotyczące genezy tego wydarzenia oraz przygotowała kilka aktywności mających na celu propagowanie nauki języków obcych poprzez zabawę.

Wydarzenia w ramach EDJO zapoczątkowało wykonanie przez uczniów klas 5a i 5b kart przedstawiających dzieci z różnych krajów świata, wykonanie flagi państwa, z którego pochodzą oraz napisanie (po angielsku) jego nazwy i języka, jakim się porozumiewają. Efekty pracy można było podziwiać w holu A.

Następnie klasy 2a i 2b po krótkim wyjaśnieniu opisu święta, mogły obejrzeć teledysk i posłuchać piosenki z bajki “Pocahontas” w 17 językach świata, a także spróbować się nauczyć (oczywiście po angielsku) refrenu piosenki “Mam tę moc – Let it go” z bajki pt. “Kraina lodu”.

Dla chętnych uczniów klas “starszych” p. Dagmara przygotowała quiz lingwistyczny, który obejmował m.in. odczytywanie tzw. “łamańców językowych”,
np. Betty Botter bought a bit of butter. The butter Betty Botter bought was a bit bitter And made her batter bitter. But a bit of better butter Makes batter better. So Betty Botter bought a bit of better butter, Making Betty Botter’s bitter batter better.

Dodatkowym punktem obchodów święta języków obcych była próba tłumaczenia na język polski zabawnych tekstów, które uczniowie noszą na swoich ubraniach.

Piosenka dla klas 2

Foto galeria

Dagmara Cholawo