Saint Patrick’s day

Dnia 16 marca, „zazieleniło się” na korytarzach „Jedynki” w Karczewie, bowiem tego dnia po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka, zorganizowany przez p. Dagmarę Cholawo (j. angielski) oraz p. Marka Kowalczuka (wych. fizycz.).

Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją, historią oraz geografią fizyczną Republiki Irlandii i całej wyspy, pogłębienie znajomości języka angielskiego w zakresie słownictwa związanego z Dniem Świętego Patryka oraz wspólna zabawa.

Odświętny klimat budowany był od rana. Hol A naszej szkoły został przyozdobiony koniczynami i balonami, a przede wszystkim wspaniałymi plakatami wykonanymi przez uczniów klas 3-7 SP, przedstawiającymi najważniejsze informacje dotyczące Irlandii i św. Patryka, a także symboli charakterystycznych dla tego państwa.

To radosne święto jest obchodzone od wielu lat dnia 17 marca, nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy: Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”W tym dniu uczniowie mogli choć na chwilę porzucić tradycyjny szkolny ubiór i pokazać się na zielono lub też w kolorach flagi irlandzkiej. Dla osób, które miały problem z kreacją w tym kolorze, p. Marek Kowalczuk przygotował kilkanaście zielonych koszulek, które zostały uczniom wręczone przy wejściu do szkoły.

Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki. Z innych źródeł możemy dowiedzieć się, że wypędził z niej zajadłe węże. To tylko niektóre z faktów, które poznali uczniowie na lekcjach języka angielskiego u p. Dagmary Cholawo, a następnie w ten świąteczny dzień mogli stanąć w szranki pomiędzy sobą, biorąc udział w Mini Quizie, nagradzanym ciekawymi gadżetami.

Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych, uczniowie klasy II i III gimnazjum oraz klas 4 (Wiktoria Brzezińska, Marianka Basaj, Wiktoria Galińska, Majka Jaworek, Zuzka Tabencka, Gabryśka Kacperek) i 6 SP (Karolina Obara, Lena Broniszewska, Karolina Drewicz, Amelia Skłodowska), zaprezentowali „taneczny” projekt edukacyjny porywając nas w magię „Belgijki”, czy tradycyjnych irlandzkich tańców, typu „Galway” i innych. Po każdej z prezentacji wszyscy, którzy mieli ochotę nauczyć się ich, czy po prostu poczuć klimat irlandzkiej zabawy – z wielką radością dołączali do grona tańczących. Bawili się i mali i duzi wraz z nauczycielami: p. Dagmarą, p. Markiem, czy naszą sympatyczną Panią Pedagog – Grażyną Trzaskowską. Czar i nastrój wesołej zabawy wciągnął w taneczny wir także Nasze kochane pierwszoklasowe dzieciaczki.

Dodatkowo, każdy z nas mógł podczas przerw skosztować ‘zielonych pyszności’, za które serdecznie dziękujemy mamom uczniów kl. 3a (p. Katarzynie Pustelnik, p. Annie Drewicz, p. Kindze Trzaskowskiej) oraz kl. 7a (p. Magdalenie Gniadek), zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze specjalnie przygotowaną na ten dzień przez uczennice kl. 7a (Joasię Siwak, Nelkę Trzaskowską i Olkę Olszankę) makietą skrzata Patryka. Nie zabrakło również wręczenia nagród za zorganizowany niedawno przez p. Dagmarę Cholawo Konkurs Wiedzy o Londynie w kategorii klas 4 – 7 SP.

Młodzież szkolna niezmiernie chętnie włączyła się w obchody tego radosnego święta irlandzkiego, wyrażała ogromne podziękowania dla organizatorów, chwaląc pomysł i przebieg imprezy, zatem tegoroczne obchody Dnia św. Patryka można uznać za udane, mając nadzieję, iż wpisze się on na stałe w tradycję SP nr 1 w Karczewie.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim uczniom klas 3 – 7 SP i 2 – 3 gimnazjum, którzy włożyli wiele serca i wysiłku w dekorację wnętrz, przygotowanie wszystkich słodkości i występy artystyczne, nieocenionej Pani Pedagog i p. Elżbiecie Jarząbek, które ochoczo włączyły się, zarówno w zabawę, jak i opiekę nad naszymi maluszkami z kl. 1-ych, nauczycielom, którzy poprzez zieloną garderobę przyłączyli się do organizatorów i naszej społeczności szkolnej, tj. p. vice-dyrektor Dorocie Siciarz – Maj, p. Magdalenie Godlewskiej, p. Renacie Zychorze, p. Dorocie Balińskiej – Walkiewicz, a także obsłudze szkoły za nieodzowną „pomoc techniczną”.

Załączamy galerię zdjęć z przebiegu I-ych obchodów Dnia Św. Patryka w SP 1 w Karczewie, z góry przepraszając za jakość zdjęć „w ruchu” 🙂

Foto relacja

Dagmara Cholawo, Marek Kowalczuk