Jedynka Stacja Wolność – Piosenki Niegdyś Zakazane

PONAD PÓŁ TYSIĄCA OSÓB ŚWIĘTOWAŁO W JEDYNCE 11 LISTOPADA
I choć nam samym trudno w to uwierzyć, liczbę tę potwierdziło kilka niezależnych źródeł! Naszą szkołę odwiedzili uczniowie, ale rodzice, dziadkowie a nawet mieszkańcy Karczewa niezwiązani z naszą placówką. Tym samym obchody „JEDYNKA STACJA WOLNOŚĆ” stały się wyjątkowym wydarzeniem w skali powiatu.

Szkołę było widać już z daleka, a to za sprawą niepodległościowej iluminacji. Nawet bez wchodzenia na teren jedynki, można było zobaczyć ogromną flagę zdobiącą budynek na całej wysokości. Na dziedzińcu ustawione zostały specjalne podesty z ogniskami. Wielu uczestników dostało flagi, które gęsto zdobiły zebrane tłumy. Pierwsi goście dostali przypinki w postaci biało-czerwonych jedynek (było ich nieco ponad 100, co świadczy o tym, że nikt nie spodziewał się aż takiej frekwencji!).

Imprezę rozpoczęły powitania, odśpiewanie hymnu i odpalenie rac. Efekt był niesamowity. Dalsza część imprezy była wspólnym śpiewaniem piosenek i pieśni patriotycznych. Niektórzy śpiewali je z głowy, inni z przygotowanych śpiewników, telefonów albo przypominając sobie słowa z tekstu… karaoke wyświetlanego z rzutnika na szkołę. O każdym utworze konferansjerzy mówili wcześniej kilka słów. Chętni mogli śpiewać na niedużej scenie, do mikrofonów. Dzięki temu podziwialiśmy wykonania indywidualne, grupowe czy rodzinne.

 

W międzyczasie można było skorzystać z darmowego poczęstunku, upiec sobie kiełbaskę, kromkę chleba, napić się ciepłej herbaty.

Pokazaliśmy, że patriotyzm i pamięć są obecne w naszych czasach. Że 11 listopada można świętować ponad podziałami, wspólną pieśnią, spotkaniem, ale przede wszystkim wielką radością, która pozostawia wspaniałe wspomnienia. A te są najważniejsze. Dla nas, tych, którzy nie zaznali czasów niewoli, ani innych trudnych momentów naszego kraju. Dlatego dziś musimy nauczyć się pamiętać, żebyśmy mogli tę pamięć przekazać dalszym pokoleniom. Żeby zrozumieć, dlaczego NIEPODLEGŁA jest najważniejszym słowem opisującym naszą Ojczyznę.

Za nami wspólna niedziela, przed nami DWA KOLEJNE SPEKTAKULARNE WYDARZENIA.
▪ Już w ten piątek (16.11 o godzinie 16.00) w szkole odbędzie się debata patriotyczna w specjalnej oprawie stylizowanej na kultową Café Fogg! I choć „debata patriotyczna” nie brzmi zbyt rozrywkowo, przygotowaliśmy ją tak, by nikt się nie nudził. Zapraszamy na słodkości, śpiewy i rozmowy. Koniecznie przebierzcie się w stroje z lat międzywojennych.
▪ Natomiast 24.11 na Mazurze, będzie można zobaczyć rekonstrukcję łapanki, przystanki niepodległościowe, a w MGOK-U spektakl „Nas to dziś obchodzi”.

Przyjdźcie, bądźcie z nami! Pokażmy nasze zaangażowanie.

Wydarzenia #jedynkastacjawolność nie odbyłby się bez pracy naszych nauczycieli, Rady Rodziców, wsparcia firm, instytucji i pojedynczych osób. Listę podziękowań zamieścimy po zakończeniu obchodów.

Anna Krysztofiak

Foto relacja